Fraksiyonel lazer nedir?

Tek bir lazer ışınını daha küçük yapılı birden fazla lazer ışınına (fraksiyonlara), mikro lazer ışınları arasındaki sağlam deri adacıkları sayesinde daha hızlı ve güvenli bir iyileşme sağlayan, lazer tedavisine fraksiyonel lazer denilmektedir. Fraksiyonel lazer tedavisinde derinin bütünlüğünü bozan ablatif ve deri bütünlüğünü bozmadan etki eden non-ablatif tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

 

Fraksiyonel lazer tedavisi nasıl etki eder?

Fraksiyonel lazer tedavisinde kontrollü bir şekilde derinin yüzeyel veya orta derinliklerine uzanan ısı enerjisiyle, kanallar açılarak iyileşme süreci uyarılmaktadır. Açılan mikro kanallardan salınan büyüme faktörleri iyileşme sürecini başlatmakta, deride yeni kollajen üretimi uyarılmakta ve ısının etkisiyle de mevcut kollajen liflerinde sıkılaşma meydana gelmektedir.

 

Deri rengim fraksiyonel lazer tedavisini etkiler mi?

Deri rengini Fitzpatrick sınıflamasına göre değerlendirmekteyiz. Bu sınıflamada 1’den 6’ya doğru deri rengi koyulaşmaktadır. Özellikle deri rengi koyulaştıkça deri bütünlüğünün bozulduğu olgularda, pigmentasyon (leke) ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bu olgularda tedavinin daha kontrollü uygulanmasını ve işlem sonrasındaki bakım önerilerine sıkı sıkıya uyulmasını önermekteyiz.

 

 

Fraksiyonel lazerin kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde cilt yenileme, leke tedavisi, kırışıklık tedavisi, göz kapağı tedavisi, gözenek sıkılaştırma,  ben alımı, akne skarı, yara izleri ve ameliyat izlerinin tedavisi gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen bir tedavi seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır.

 

İşlem sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süresi ve süreci hastanın yaşı, derinin kalitesi ve tedavisi planlanan soruna göre farklılık göstermektedir. İyileşme sürecinde cilt kuruluğu, pullanma, kızarıklık, ciltte soyulma bazen dudakta uçuk gibi sorunlar görülebilmektedir. Bunların tamamı uygun bakım önerileri ile kısa süre içerisinde iyileşen ve ortadan kaybolan bulgulardır.

 

Fraksiyonel lazer tedavisi ne zaman uygulanmalı ne zaman uygulanmamalıdır?

Fraksiyonel lazer uygulamasının hangi nedenle uygulanacağı temel belirteçtir. Cilt yenileme amacıyla yapılacak olan fraksiyonel lazer tedavisi yılın her döneminde uygulanabilmektedir. Daha agresif tedavilerin uygulanması gereken akne skarı ve leke tedavisi gibi olgularda ise direk güneş maruziyetinin olmayacağı eve güneşin yakıcı etkilerinin azaldığı kış aylarını tercih etmek daha doğru bir seçenek olacaktır.