Göz kapağı estetigi ameliyatı kimler için uygundur?

Göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapağındaki fazlalık deri ve fıtıklaşan yağları almak – gidermek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Göz kapağı estetiği, özellikle yaşlanma belirtileriyle birlikte ortaya çıkan sarkma, torbalanma ve kırışıklıkları düzeltmek amacıyla uygulanır. Bu ameliyatta hem fonksiyonel onarım yapılmakta hem de görsel kaygılar giderilebilmektedir. İlerleyen yaşla birlikte özellikle üst  ve alt göz kapağında görülen fazlalık deri ve fıtıklaşan yağ dokusunun oluşturduğu kozmetik sorunun dışında fazlalık dokular göz kapağı üzerinde ağırlık oluşturmakta, ve göz kapağını açıp kapatmada güçlük hissi oluşmaktadır. Benzer sorunları yaşayan hastalar göz kapağı ameliyatı olmak için uygun adaylardır.

 

Göz kapağımda düşme var, ameliyatla düzeltilebilir mi?

Göz kapağını açmamızı sağlayan kasın, yapıştığı yerden ayrışmaya başlaması göz kapağını istediğimiz miktarda açabilmemize engel olabilmektedir. Bu durum pitoz olarak isimlendirilmektedir. Normal şartlarda üst göz kapağının gözün iris denilen kısmını 2 mm kadar örtmesi gerekmektedir. Pitozu olan hastaların karşıya baktıklarında bu miktarın daha fazla olduğu gözlenir. Bu durumun üst göz kapağındaki fazlalık derinin kapağa oluşturduğu baskı nedeniyle oluşan yalancı pitoz olarak isimlendirilebilecek psödopitozdan ayırt edilmesi gerekir. Özellikle ileri yaş grubunda ama son dönemde daha genç yaş grubundaki hastalarımızda da pitozu görebiliyoruz. Göz kapağında düşme olarak isimlendirilen bu şikayetler ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

 

Göz kapağı ameliyatı ile birlikte cat eyes ameliyatı yapılabilir mi?

Cat eyes denilen işlem göz kapaklarının kemik dokuya yapışmalarını sağlayan ligamanların sıkılaştırılması, bazen de daha gergin ve yukarı konumlandırılması ile sağlanmaktadır. Üst ve alt göz kapağı anatomisine hakim bir hekim tarafından bu işlem elbette yapılabilir. Hastanın talebi sadece cat eyes değil aynı zamanda şakak bölgesindeki dokuların gerilmesini de istiyorsa, bu ameliyat da göz kapağı ameliyatı ile kombine edilebilir ama sadece göz kapağı ameliyat kesileri ile yapmak mümkün değildir.

 

Göz kapağı ameliyatında iz kalır mı?

Gözkapağı ameliyatlarını alt göz kapağı ve üst göz kapağı olarak ikiye ayırmamız gerekmektedir. Üst göz kapağı ameliyatında fazlalık dokular çıkarılırken izlerin yeri hepimizde bulunan üst göz kapağı kıvrımına denk gelecek şekilde planlanır. Bu sayede ameliyatın izleri kolaylıkla saklanır. Yapısal özellikleri nedeniyle de üst göz kapağı derisi çok güzel iyileşmekte ve izler zamanla çok ince bir çizgi halini almaktadır.

 

Alt göz kapağı ameliyatında  ise her zaman dışarıdan kesi yapmak gerekmemektedir. Deri kalitesi iyi olan hastalarda göz kapağının iç yüzünden kesi yapılarak yağ yastıkçıklarına ulaşmak mümkündür. Bu işlem için hastanın uygunluğunun mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Deri kalitesi yeterli düzeyde iyi olmayan hastalarda ise kirpiklerin 2 mm kadar aşağısından yapılan kesiler ile fıtıklaşan yağ dokularına ulaşmak mümkündür. Ameliyat sonrası süreçte izler kirpikler kolaylıkla saklanabilmekte ve belirginliği zaman içerisinde azalmaktadır.

 

Ameliyat sonrası süreçte hem izlerin kalitesini arttırmak hem de dokuları daha da sıkılaştırabilmek amacıyla fraksiyonel lazer tedavisi uygulamaktayım.

 

Göz kapağı ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra 7. günde üst göz kapağında ve alt göz kapağında bulunan dikişler ve pansumanlar alınır.  Ameliyat sonrası 7. günden itibaren hastalarımın duş almalarına müsaade ediyorum. Bu dönemde dilerlerse  dikişleri ve pansumanı temiz tutmak şartıyla kuaför salonunda saçlarını yıkatabilirler. Hastaların genellikle minimal düzeyde ödem ve morluklarının olduğu görülebilir. Bu ödem ve morluklar 2 hafta içerisinde neredeyse tamamen ortadan kaybolur. Nadiren bazı hastalarda inatçı ödem gözlenebilmektedir. Bu grupta yer alan hastaların çoğunlukla 1. aydan itibaren normale döndüklerini gözlemlemekteyiz. Yine de bu ödemlerin gündelik ve sosyal hayatlarına engel olmayacak düzeyde olduklarını hatırlatmakta fayda görüyorum. Ameliyattan 10 gün sonra hastalarımın makyaj yapmalarına müsaade ediyorum.