Meme küçültme ameliyatı nedir ve kimlere uygulanabilir?

Meme küçültme ameliyatı, memelerin normalden daha büyük olduğu, omuz ve sırt ağrısı nedeniyle dik durmakta zorlanan, bazen de memelerin büyük olması nedeniyle kıyafet bulmakta güçlük çeken, sosyal ortamlarda bulunmaktan çekinen, özellikle sıcak ve nemli havalarda memenin altında kaşıntı , kötü koku ve deri enfeksiyonu yaşayan kadınlarda memenin boyutunu küçültmek ve memeyi daha dik bir görünüme kavuşturmak amacıyla uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyatı düşünen adaylar genellikle gebelik, doğum ve emzirme süreçlerini tamamlamış hastalar olmasına rağmen daha genç yaşlarda veya evlilik öncesinde de talep edilebilmektedir. Örneğin henüz 20’li yaşlarının başında olan, memelerinin büyük olması nedeniyle istediği kıyafetleri giyemeyen veya memelerin omuzlara yüklediği yük nedeniyle yoğun bir şekilde boyun ve sırt ağrısı çeken, memelerin omurgaya yüklediği yük nedeniyle öne eğik (kambur) durmak zorunda olan bir hasta da bu ameliyat için aday olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer ve ameliyat sonrasında hastanede kalmam gerekir mi?

 Meme küçültme ameliyatı, memenin boyutuna bağlı olarak 2 saat ile 3,5 saat arasında sürebilmektedir. Ben meme küçültme ameliyatını genel anestezi altında yapmayı ve hastanın ameliyat sonrasında 1 gece hastanede  gözlem altında kalmasını tercih ediyorum. Özellikle ilk gecenin hastanede geçirilmesinin hem hastanın ağrı kontrolünün daha etkin yapılabilmesine  hem de anestezi sonrasındaki toparlanma sürecinin daha profesyonel bir ekip tarafından gözlenmesine imkan vermektedir.

Meme küçültme ameliyatında ne kadar doku çıkarılır, ameliyattan sonra iz kalır mı?

Ameliyat sırasında çıkarılacak doku miktarı ve izler, memenin mevcut boyutu ve hastanın ameliyat sonrasındaki meme boyutu talebi ile doğrudan ilişkilidir. Meme ameliyatlarının planlamalarının hasta özelinde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle memenin boyutu ve hastanın talebine bağlı olarak yapılacak ameliyat sonrasında izler ‘lolipop’ şekilli (areola denilen kahverengi dokunun etrafında ve areoladan meme altı kıvrımına uzanan dik bir çizgi şeklinde) veya ‘Ters T’  şekilli (areola, dik bacak ve meme altı kıvrımı boyunca) olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikişler alınır mı?

 Ameliyat sonrası dikişlerin alınması genellikle gerekmemektedir. Tüm dikişler cilt altında kalacak şekilde atılmaktadır. Bu sayede hem ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha konforlu olmasını sağlamakta hem de izlerin belirginliği azaltılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iz tedavisi mümkün müdür?

İzin kalitesi uygulanacak cerrahi işlemin kadar hastanın genetik yatkınlığına da bağlıdır. Ameliyat sonrasında genellikle 1 yıllık süreç sonrasında izlerin belirginliği azalmakta verince bir çizgi şeklinde görülmektedir. İyileşme sürecinde hastalarımın izlerinin belirginliğini azaltmak amacıyla erken dönemde tedaviye başlamaktayım. Ameliyat sonrasında iz kremleri ve bantlara ek olarak  fraksiyonel lazer uygulamasını standart olarak uygulamaktayım.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatında genellikle meme  dokusu, meme başı ve meme başının hissi korunan teknikler tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların çok büyük kısmı süt verme yetilerini korumaktadır. Yalnız akılda tutulması gereken konu meme dokusu içinde, yağ ve gland denilen ve süt üretiminde görev alan yapıların bir arada bulunduğudur. Ameliyat sırasında yağ ve kısmen süt üreten gland dokusu birlikte çıkarılmaktadır. Kısmi bir azalmanın söz konusu olabileceği her zaman akılda tutulmalıdır. Diğer bir konu ise meme boyutu normalden büyük olsa bile her kadın yeterli miktarda süt üretememekte, ameliyat olmasa bile bebeğini yeterince emziremeyebilmektedir. Özellikle bu grup hastada ve daha öncesinde gebelik ve emzirme tecrübesi olmayan hastalarda emzirme sürecinin nasıl işleyeceği net olarak bilinmemektedir. Bu konunun hekiminizle özel olarak değerlendirilmesini tavsiye etmekteyim.

Meme küçültme ameliyatından sonra tekrar büyüme olur mu?

Meme küçültme ameliyatında dokular kalıcı olarak çıkarılır, memenin boyutu küçültülür ve meme dikleştirilir. Çıkarılan dokunun tekrar geri gelmesi söz konusu değildir. Meme tekrar eski boyutuna gelmez. Kilo alıp verme veya gebelik gibi bir durumda kısmen bir değişim söz konusu olabilir; ama memenin ameliyat öncesi boyutuna ulaşması söz konusu değildir.

Meme küçültme ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci bireysel farklılık gösterir.  Bu süreç genç ve sağlıklı bir hasta ile orta veya ileri yaş grubunda ek hastalıkları olan bir bireyde farklılık gösterebilmektedir. İlk iki hafta boyunca çoğunlukla sızı şeklinde hafif ağrı ve şişlikler normaldir.

Hastalarımızın ameliyatın yapıldığı ilk gün destekle yürümelerini istiyorum. Hastalarımız ameliyat sonrasında belirli periyotlarla kontrole gelerek değerlendirilmektedir. Sağlıklı iyileşme sürecinde hastanın iyileşme süreci göz önünde bulundurularak genel itibariyle ikinci günden itibaren destek almadan kendi başına yürüyebilmeleri mümkündür. İlk haftadan itibaren kişisel bakım ve ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması olağan bir süreçtir. Ameliyat sonrası ikinci haftadan itibaren hafif yürüyüşlere başlanmasına ve araç kısa mesafede araç kullanılmasına müsaade etmekteyim. Birinci aydan itibaren ise hastalarımın gündelik rutinlere, günlük sportif aktivitelerine dönmelerine tamamen müsaade ediyorum.