Kimler yüz germe ameliyatı olabilir, yaş sınırı var mıdır?

Yüz ve boyun bölgesinde dokuları sarkmaya başlayan, özellikle çene hattındaki sarkma, nasolabial sulcus denilen burun kenarı çizgileri ve marionette line denilen ağız kenarı bölgelerinde belirginleşme olan hastalar yüz germe ameliyatı için uygun hastalardır. Yüz germe ameliyatında bizler yaşı değil daha çok deformiteyi daha iyi görünür bir hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Bu nedenle yaş sınırlaması yoktur diyebilirim. Bu arada önemli olan hastanın sorununun ve beklentilerinin gerçekçi olmasıdır.

 

 

Derin plan yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz derimiz farklı katmanlardan oluşan kompleks bir anatomiye sahiptir. Derin plan yüz germe ameliyatında derinin daha derin kısımlarında bulunan, yüz kaslarıyla devamlılık halinde bulunan SMAS isimli yapı, çevre dokulardan ve kemikten deriye doğru uzanan liflerden serbestlenerek daha yukarı bir seviyeye gergin bir şekilde tespit edilmektedir. Bu sayede yüzün aşağı doğru sarkan dokuları daha etkin bir şekilde yukarıya taşınabilmektedir.

 

 

Yüz germe ve boyun germe ameliyatı kombine edilebilir mi?

Yüz ve boyun anatomik olarak farklı bölgeler olmasına rağmen birbiri ile yakın ilişki içinde olan dokulardır. Bu nedenle yüz germe ameliyatı sıklıkla boyun germe ameliyatı ile birlikte kombine edilmektedir.

 

Yalnız boyun germe ameliyatı yapılabilir mi?

Bir grup hastamızda sadece boyun bölgesinde yoğunlaşan şikayetler öne çıkmaktadır. Bu gruptaki hastalarımızda sadece kulak etrafından yapılacak kesiler ile boyun dokularına ulaşılabilir ve boyun germe ameliyatı yapılabilir.

 

Yüz germe ameliyatında izler nerede bulunmaktadır?

Klasik yüz germe ameliyatında izler şakak bölgesinden kulak önüne uzanır, kulak önü kıvrımından kuşağın arka yüzüne ve saçlı deriye doğru uzanım gösteririm. Daha önce bahsettiğimiz gibi önemli olan konu hastanın deformitesinin ve şikayetlerinin bulunduğu bölgedir. Sadece yanak bölgesindeki sarkmadan şikayetçi olan hastalarda kesiler kulak arkasına uzatılmadan da yapılabilir.

 

Kulak önü ve arkasındaki izler olmadan yüz germe ameliyatı yapılabilir mi?

Özellikle belirgin bir deri fazlalığı olmayan genç hasta grubunda, saçlı deri içerisinden yapılan bir kesi sayesinde üst yüz ve orta yüz bölgesindeki sarkmaya başlayan dokular yukarıya doğru askılanabilir ve gerilebilir.  Bu işlemin kısmen çene hattı üzerine de olumlu etkileri vardır.

 

 

Yüz germe ameliyatı en sık hangi ameliyatlar ile kombine edilir?

Yaşlanma dinamik bir süreçtir ve yüzdeki tüm dokular birlikte yaşlanmaktadır. Bu süreçte deri ve yanak bölgesindeki sarkmalara sıklıkla alt ve üst göz kapağındaki sorunlar eşlik eder. Yüz germe ameliyatı sıklıkla göz kapağı ameliyatı ve yağ enjeksiyonu ile kombine edilmektedir.

 

 

Sigara içen hastaların yüz germe ameliyatı olması mümkün müdür?

Sigara çok küçük damarlarda daralmaya ve dolayısıyla özellikle plastik cerrahi ameliyatlarında fler olarak isimlendirdiğimiz dokuların dolaşımına olumsuz etkilere neden olmaktadır. Yeterli kan akımı ulaşmayan dokularda yara iyileşme sorunları ve kısmen doku kayıpları meydan gelebilmektedir. Bu nedenle hastaların ameliyat öncesinde sigara kullanmaması gerekmektedir.

 

Lazer lift nedir?

Lazerler yüz gençleştirme işlemleri arasında giderek popüler olmaya başlamaktadır. 1470 nm dalga boyuna sahip lazerler ince bir fiber uç ile cilt altına ısı verebilmekte, uygulanan işlem sonucunda cilt altında yeni kollajen üretim süreci uyarılabilmektedir. Özellikle genç ve orta yaş grubu hastalarda mevcut kollajen liflerinin sıkılaşması ve yeni kollajen üretimi sayesinde deri daha sıkı ve gergin bir hal alabilmektedir. Bu işlem sadece yüz bölgesinde değil, kol, karın ve bacak gibi gevşek deri sorunu bulunan vücut alanlarında uygulanabilmektedir.

 

Gıdı (double chin)  sorunum var, giderilebilir mi?

Boyun bölgesinde en sık rastlanan sorun yağlanma ve deride sarkma şikayetidir. Sıklıkla bu iki sorun birlikte bulunmaktadır. Bu bölgedeki yağlanmadan şikayetçi olan hastalarda lokal anestezi altında yapılacak bir liposuction (yağ alma) ameliyatı ile kurtulmak mümkündür. Alınan yağlar sonrasında deride yeterli sıkılaşmayı sağlamak  ve boyun-çene hattını belirginleştirmek amacıyla lazer lift ile kombine etmek mümkündür.