Eksozom nedir?

Eksozom, hücrelerin birbirleri ile iletişim kurmak amacıyla hücre dışına salgıladığı küçük veziküllerdir. Genellikle hücre iletişiminde ve sinyal iletiminde görev alırlar.

 

Eksozom kendi vücudumdan alınarak mı üretilir?

Klinikte uygulanan eksozomlar laboratuvar ortamında üretilmekte ve enjeksiyona hazır halde bulunmaktadır. Ürünlerin içerisinde bulunan vezikül sayısı ve karakteristiği de farklılık göstermektedir.

 

Ekszozom hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Yapılan klinik çalışmalarda eksozomların güneşin deri üzerinde oluşturduğu hasarı azalttığı, kırışıklıkların azaldığı, derinin daha genç ve gergin olduğu ve lekelenmelerde de azalmalar olduğu gözlenmiştir. Günümüzde kozmetik amaçla en sık uygulama yapılan bölgeler içerisinde yüz ve saçlı derinin ön plana çıktığını görüyoruz.

 

Eksozom enjeksiyonunun sonucunu hemen görür müyüm?

Gönül istiyor ki etki hemen ortaya çıksın ama bu işlem sonrasında da bir miktar zamana ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Enjeksiyon sonrası ilk haftadan itibaren cildin parlaklığında artış gözlemlenmektedir. Örneğin saçlı deri uygulaması sonrasında mevcut saç tellerinin güçlenmesi veya uyku döneminde olan saç köklerinin yeniden uyarılması için bir miktar zamana ihtiyaç vardır. Eksozom enjeksiyonlarının da gençlik aşılarında olduğu gibi seanslar halinde uygulanması gerekmektedir.

 

Eksozom diğer işlemlerle birlikte uygulanabilir mi?

Eksozom enjeksiyonu klinikte bazı işlemlerle kombine edilmektedir. Özellikle rejeneratif tıp alanında yağ uygulanamaları ile kombine edilen olgularda elde edilen başarılı sonuçlar klinikte ve bilimsel çalışmalarda kendilerine yer edinmektedir. Yüz bölgesindeki uygulamalarda ise özellikle mikroiğneleme gibi işlemlerin ardından topikal olarak veya deri içine enjekte edilerek işlemlerin etkinliği arttırılabilmektedir.

 

Eksozom herkese uygulanabilir mi?

Eksozomun her hasta grubunda uygulanmaması ve uygulama sırasında dikkatli uygulanmalıdır. Özellikle çok yeni olan bu uygulamanın emziren veya henüz hamilelik sürecinde olan annelere uygulanmaması önerilmektedir. Bunun haricinde enjeksiyon sırasında derisinde aşırı reaksiyon gelişmiş veya gelişmekte olan bireylerde de kullanılmamalıdır.