Jinekomasti nedir, neden oluşur?

Erkekte, kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denilmektedir. İnsanlar memeli canlılardır. Bu demektir ki cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm insanlarda meme dokusu bulunmaktadır. Bazı bireylerde nedeni bilinmeyen jinekomasti görülebilirken, ilaç kullanımı, hormonal değişiklikler, madde kullanımı vb çeşitli faktörlere bağlı olarak meme dokusunda büyüme görülebilmektedir.

 

Jinekomasti ile psödo jinekomasti (yalancı jinekomasti) arasındaki fark nedir?

Meme, yağ ve glanddan (meme dokusu) oluşan bir organdır. Jinekomasti hastalarında büyüyen meme içerisinde özellikle gland dokusunda büyüme gözlenir. Bir grup hastada ise özellikle kilo alma nedeniyle meme içerisindeki glandda belirgin bir büyüme olmamasına rağmen yağ dokusundaki hacim artışı nedeniyle memede gland hacim artışını taklit eden durum gelişir ve buna psödo (yalancı) jinekomasti denilir.

 

Jinekomasti tedavi seçenekleri nelerdir?

Jinekomasti tedavisine başlamadan önce jinekomastiye neden olan durumun tespitini yapmak gerekir. Ardından muayene bulgularına göre hasta ile tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu seçenekler içerisinde liposuction, doku eksizyonu ve deri çıkarma ameliyatları yer almaktadır.

 

Jinekomasti ameliyatında hangi ameliyatın yapılacağına nasıl karar verilir?

Jinekomasti ameliyatının planlaması hasta özelinde yapılmalıdır. Muayene sırasında memenin büyüklüğü, hastanın genel durumu, derinin kalitesi ve hastanın beklentisi gibi parametreler değerlendirilerek hastaya en uygun ameliyat tipi hakkında bilgi verilir.

 

Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi altında mı genel anestezi altında mı yapılır?

Jinekomasti ameliyatı sadece liposuction yapılacak hastalarda lokal anestezi altında uygulanabilir. Gland çıkarılacak hastalarda ise her ne kadar işlem lokal anestezi altında yapılabilirse de ben genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum.

 

Jinekomasti ameliyatında iz kalır mı?

Bu sorunun cevabı için ameliyat edilecek memenin boyutu, deri kalitesi ve hastanın beklentisini birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Evre 1 ve Evre 2 olan hastalarında genellikle liposuction yeterli olmaktadır. Bu hasta grubunda ameliyat 2 küçük giriş deliğinden gerçekleştirilir ve dışarıdan belirgin bir iz kalmaz. Evre 3 olarak kabul ettiğimiz hastların da meme boyutuna bağlı meme başı etrafında yarım ay şekilli veya ters t şekilli iz kalabilmektedir.

 

Jinekomasti ameliyatından sonra memede tekrar büyüme olur mu?

Jinekomasti ameliyatında dokular kalıcı olarak çıkarılmaktadır. Memenin ameliyat öncesi hacim ve boyuta ulaşması beklenen bir durum değildir. Yine de hastanın kilo alıp vermesine bağlı olarak çok belirgin olmayan değişimler gözlenebilir.

 

Jinekomasti ameliyatının iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süreci yapılan ameliyatın tipine bağlı olarak hastadan hastaya farklılık gösterir. Sadece liposuction yapılan hastalarda, ameliyat sonrası ilk haftadan itibaren sosyal ve gündelik hayata tamamen dönüşe müsaade edilir. İkinci haftadan itibaren kısa mesafe yürüyüşlere ve ilk aydan itibaren sportif faaliyetlere kademeli olarak müsaade edilir. Doku eksizyonu yapılan hastalarda ise ilk 2 hafta kolların çok aktif bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Üçüncü haftadan itibaren sosyal ve gündelik hayata tamamen dönüşe müsaade edilir. yine üçüncü haftadan itibaren itibaren kısa mesafe yürüyüşlere ve ilk aydan itibaren sportif faaliyetlere kademeli olarak müsaade edilir.