Karın germe ameliyatı kimler için uygundur?

Kilo alıp verme, obezite cerrahisi, gebelik vb gibi nedenlerle karın bölgesinde fazlalık veya gevşek deri , kotur düzensizliği olan hastalarda, vücut hatlarını belirginleştirmek, daha sıkı bir karına sahip olmak veya fazlalık yağ ve deri dokusundan rahatsız olan hastalar için karın germe ameliyatı uygundur.

 

 

Karın germe için boy,  kilo ve yaş sınırı var mıdır?

Karın germe ameliyatı için yapılacak ameliyatın etki ve sonuçlarını algılayabilecek ve sorumluluklarını üstlenebilecek yaşa gelmelerini, yani yasal olarak en az 18 yaşına gelmesini istemekteyim. Ameliyat için elbette boy ve kilonun önemi vardır, yalnız tek başına belirleyici kriter değildir. Beden kitle indeksinin saptanması amacıyla iki parametre birlikte değerlendirilmelidir.

 

Beden kitle indeksi kaç olmalıdır?

Özellikle vücut şekillendirme ameliyatında vücut kitle indeksinin 25-30 arasında olmasını talep etmekteyim. BKİ değeri 30’un üzerinde olan hastalarda elde edilecek sonucun başarısını doğrudan etkilediği kadar, ameliyat ve sonrasında iyileşmede gecikme gibi sorunların ihtimalini de doğrudan etkilemektedir.

 

Mini karın germe ile tam karın germe ameliyatı arasındaki fark nedir?

Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin altında bulunan fazlalık dokular çıkarılır ve ameliyatta göbek deliğinin yeri değiştirilmez. Tam karın germe ameliyatında ise göbek deliğinin üstündeki dokular da serbestlenir ve tüm fazlalık dokular çıkarılabilir. Göbek deliği yeni konumuna taşınır ve tespit edilir. Hangi ameliyatın sizin için uygun olduğuna hekiminiz muayene sırasında size bildirecektir.

 

Karın germe ameliyatı liposuction ile kombine edilebilir mi?

Karın germe ameliyatı sadece fazlalık derinin alındığı bir ameliyat değildir. Geçmiş dönemlerin aksine bu ameliyatta hedefe karın bölgesinin sıkılığını arttırmak, daha atletik bir görüntü elde etmek ve vücut konturlarını belirginleştirmektir. Klasik ameliyatta belli bir bölgede yoğunlaşan fazlalık deri ve yağ dokusu alınırken, günümüzde liposuction ile daha çok vücut şekillendirme ameliyatına evrilmiştir. Liposuction ile kombine edilen karın germe ameliyatı sayesinde, klasik ameliyattan farklı olarak derinin çıkartılmayacağı ama yağlanmanın olduğu bölgelerde de deri inceltilmekte ve deri altındaki anatomik yapıların belirginliği arttırılabilmektedir.

 

Vaser liposuction nedir?

Vaser aslında yağ alma ameliyatında kullanılan bir cihazın ticari ismidir. Vaser liposuction ismi ile anılan işlemde bir başlık aracılığıyla yağ dokusunun içerisine kontrollü enerji verilerek yağların parçalanması hedeflenmektedir. Bu sayede yağlar vücuttan daha kolay alınabilmekte ve dokulardaki travma azaltılarak kan kaybının azaltılması hedeflenmektedir. Diğer bir avantajı ise uygulama sırasında dokulara verilen ısı ve mekanik enerji ile dokuların sıkılığını klasik liposuctiondan daha yüksek oranda arttırabilmesidir. 

 

 

Gebelik döneminde karın kaslarımda ayrışma oldu. Bu ayrışma onarılabilir mi?

Gebelik döneminde kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin etkisiyle karın kaslarında ayrışma meydana gelebilmektedir. Bu ayrışmanın ameliyat haricinde bir yöntemle onarılması maalesef mümkün değildir. Ameliyatta karın bölgesinde yer alan kaslarda sıkılaşmanın sağlanması ve karının ameliyat sonrasında daha gergin ve atletik bir şekil elde edilebilmesi mümkündür. Hastalarımız bu nedenle ameliyat sonrasında sadece deride değil, karın bölgesinin tamamında bir gerginlik hissederler ki bu normal bir bulgudur diyebilirim.  Karın kaslarındaki ayrışmanın onarımını sırasında bel çevresini inceletecek düzeyde bir onarımın yapılması da mümkündür.

 

 

Genital bölgemdeki sarkma da düzeltilebilir mi?

Özellikle obezite cerrahisi sonrası başvuran hastalarda genital bölgede aşırı yağ birikimi ve sarkmanın eşlik ettiğini gözlemliyoruz. Karın germe ameliyatında yapılacak kesilerden bu bölgeye ulaşmak, sarkan dokuları germek ve daha yukarı bir seviyeye tespit etmek mümkündür.

 

Ameliyattan sonra tekrar hamilelik planlayabilir miyim, hamile kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatında hastanın hamile kalmasına engel olabilecek bir işlem yapılmamaktadır. Karın kaslarını sıkılaştırmak, kaslardaki ayrışmayı önlemek amacıyla yapılan onarım ve fazlalık deri ve yağ dokusunun alınması sonucu karın bölgesinde oluşan gerginlik, hamileliğe engel bir durum oluşturmamaktadır.

 

Karın germe ameliyatı ile meme ameliyatını birlikte yaptırabilir miyim?

Vücut şekillendirme ameliyatı isteyen hastalarımızın önemli bir bölümü, hamilelik sürecine bağlı vücudunda değişiklik farkeden hastalarımızdan oluşuyor. Kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerden etkilenen bir diğer önemli organ memedir. Memede meydana gelen büyüme, sarkma veya emzirme sonrası oluşan hacim kaybı da hastalarımızın onarıma dair bir arayışa girmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatına, meme estetiği de sıklıkla eşlik etmektedir. İki ameliyatın kombine edilmesi hastanın genel durumu, ek hastalıkları, yaşı  gibi çeşitli parametreler göz önünde bulundurulmak şartıyla mümkündür.

 

Sigara içiyorum, karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Karın germe ameliyatı ve meme estetiği olacak hastalarda sigara kullanımının kan dolaşımına olan olumsuz etkileri nedeniyle, iyileşmede gecikme ve doku ölümü gibi sorunları yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Bunların dışında anestezi ve yara iyileşme süreçlerine olan olumsuz etkileri de söz konudur. Bu nedenle ameliyat olmak isteyen hastalarımızın yalnızca sigara içmemesini değil, sigara içilen ortamlarda da bulunmamasını istiyoruz.

 

Doğumla aynı sırada karın germe veya liposuction ameliyatı olabilir miyim?

Gebelik sürecinde meydana gelen hormonal değişiklikler ve kilo alma sürecinden en fazla etkilenen organlardan bir tanesi de deridir. Bu bölgede yapılacak işlem için dokuların önce normale dönmesini beklemek, hormonal etkinin geçmesini, annenin doğum sonrasında iyileşmesini ve doğal kilo verme sürecini tamamlamasının beklemek gerekmektedir.

 

Bu ameliyatı yapmak isteyenlerde bence hem insani hem de mesleki bir etik sorun bulunmaktadır. Yeni anne olmuş bir bireyin, bebeği ile ilgilenmesine ve kendi başına zorlu bir süreç olan klasik veya sezaryen doğum sonrasında iyileşmesine müsaade edilmeli, hastanın vücudunda yeni yaralar açılmamalıdır. Annenin en kısa sürede iyileşmesine imkan ve fırsat verilmelidir.

 

Karın germe ameliyat izleri belirgin olur mu?

Karın germe ameliyatında yapılacak kesiler hastanın çamaşırının altında kalacak şekilde planlanır. Bu sayede dışarıdan görünmeyecek şekilde ameliyat sonlandırılabilir. İzlerin iyileşme sürecinde destekleyici iz tedavilerinin mutlaka uygulanması ve ilk 6 ay aksatılmaması gerekmektedir. İzlerin kalitesinin arttırılması ve belirginliğinin azaltılması amacıyla fraksiyonel lazer tedavisini standart olarak tüm hastalarımda uygulamaktayım.

 

Karın germe ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatı sonrasında hastanın genel durumunun ve ağrı kontrolünün sağlıklı yapılabilmesi amacıyla mutlaka 1 veya 2 gece hastanede kalması gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk 2 gün hastanın hafif öne eğik şekilde yürümesi  gerekmektedir. Ameliyat sonrası 3. günden itibaren kademeli olarak daha dik pozisyonda yürümesine müsaade etmekteyim. İlk haftadan itibaren duş alınmasını istiyorum. İkinci haftadan itibaren kısa mesafe yürümesine ve 1. aydan itibaren sportif faaliyetlerine kademeli olarak başlamasına izin veriyorum. Ağırlık çalışmalarına ise yine kademeli olarak 6. haftadan itibaren izin veriyorum.