Lip lift ameliyatı kimlere yapılır?

Bazı bireylerde üst dudak ve burun arasındaki mesafe uzun olabilmekte, bazı bireylerde ise zamanla kemik yapının ve yumuşak dokuların hacim kaybetmesi nedeniyle üst dudak ile burun arasındaki mesafe uzayabilmektedir. Bu bireylerde üst dudağın kırmızı renkli bölgesinin belirginliği azalmakta ve yaşlı görüntüsüne neden olmaktadır. Sıklıkla ruj sürmekte zorlanan bireyler dudağın belirginliğini arttırmak amacıyla dolgu uygulamalarını tercih etmektedir. Evet dolgu uygulaması da bu belirginliği arttırmaya yardımcı olacaktır ama üst dudak ve burun arasında olması  gereken mesafe hala normalden uzun olacaktır. Bu grup bireylerde burun ve üst dudak birleşim bölgesinden yapılan kesilerle fazlalık dokular çıkarılabilmekte ve üst dudağın kırmızı bölümünün belirginliği arttırılabilmektedir.

 

Lip lift ameliyatı oldum ama ağız köşelerindeki belirginlik yeterince artmadı?

Klasik lip lift ameliyatında özellikle dudağın ortasındaki bölüm yani santral alan yükselmekte, ağız köşelerindeki alanın yükselmesi  kısmen kısıtlı kalmaktadır. Ağız kenarındaki belirginliğin arttırılması amacıyla corner lift işleminin uygulanması gerekmektedir.

 

Lip lift ameliyat izleri çok belirgin midir?

Ameliyat izi  burun ve üst dudak bileşke bölgesindeki kıvrıma yerleştirilerek belirginliği azaltılmaya çalışılır. Ameliyat sorasında başlanan krem ve jel tedavisine ek olarak fraksiyonel lazer tedavisi uygulayarak da izlerin belirginliğini azaltmaya gayret gösteriyorum.

 

Lip lift ameliyatı genel anestezi altında mı yapılır?

Bölgesel uyuşturma teknikleri sayesinde tip lift ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Hasta işlemden sonra 30 dk kadar klinikte gözlemlendikten sonra evine geri dönebilir.